Kevätkirje

Ajankohtaisia asioita kevään korvalla:

 • Tilannekatsaus seuran toimintaan ja seuran oma kisatoiminta (pop-up -radat)
 • Tapahtumat ja kilpailut vuonna 2021

Lisätietoja saatavilla seuran hallituksen jäseniltä & mulligan.hooligans.ry@gmail.com

Tilannekatsaus:

Vuosi 2021 on käynnistynyt samoissa merkeissä kuin 2020 päättyi, eli koronarajoitukset haittaavat ainakin jossain määrin toimintaa. Toivottavasti rajoitustoimet tepsivät ja kesällä päästään pelaamaan myös yhdessä. 


Kevään aikana on tarkoitus ostaa kolme uutta koria seuralle, tämän jälkeen omaisuutena on kuusi kokoonpantavaa. Voimme siis helposti aloittaa oman kisatoiminnan 2*9 (muutamalla lainakorilla) tai 3*6 erilaisilla pop-up -radoilla. Halukkaita ratamestareita tarvitaan, myös vinkit pelipaikoista ovat hyödyllisiä. Toki tässä on jo jotain metskailtu itsekin. 


Seuralla on tavoitteena tuoda jäsenet yhdessä yhteisen harrastuksen pariin, eikä tehdä tulosta. Toimintaan osallistuvien tulee silti hoitaa maksut kuntoon, jotta kiinteät kulut saadaan katettua, sekä hankittua muutama kori omia seuratapahtumia varten. Tämä tarkoittaa kahta asiaa:

 • Jäsenmaksu on oltava maksettuna vuosikokoukseen mennessä, mikäli haluaa osallistua ns. isompiin kisoihin. Näitä isompia ovat käytännössä kaikki muut kuin viikkokisat. Jäsenmaksuasiat hoidetaan SuomiSport -palvelussa.
 • Viikkokisojen osalta ollaan lähellä sitä hetkeä, että vaaditaan ennakkomaksu. En usko että ketään kiinnostaa seurata viikottain saapuneita maksuja, ei itseänikään. Jos oma taloustilanne on hankala, tai on ajatuksia asian hoitamisesta jollain tapaa niin ole yhteydessä. Ratkaisut keksitään. Viikkokisamaksut Holvista edelleenkin.

Mulligan Hooligans Pro Tour käynnistyi tänä vuonna. Kyseessä siis koko vuoden kisojen pisteytysjärjestelmä (viikkokisakaudet, isot kisat, pienet kisat jne). 

Tapahtumat ja kilpailut vuonna 2021, alustavasti, peruutukset mahdollisia

 • Vuosikokous vko 20-21 eli 17.5. – 30.5.2021
  • virallinen kutsu aineistoineen lähetetään toukokuun alkupuolella
  • kutsut tulossa SuomiSportissa olevaan sähköpostiosoitteeseen, joten käykää tarkistamassa omat tietonne sieltä
  • Ajankohta ja paikka kerrotaan toki WhatsApp/FB -kanavilla
 • Hyvän mielen kesäsarja aka. Höntsäkesä21
  • ajalla 1.6.2021 – 28.8.2021, viikot 22 – 34
  • pelataan 13 kilpailua, 1 kierros per viikko omaan tahtiin (peliaikaa koko viikko)
  • superfinaali 28.8.2021
  • 5€ koko kesä, palkintoja on
 • Sjögren Tour 2021 / Tuomas, Mikkelissä 11.6 – 13.6.2021
  • varsinaiset kisapäivät lauantaina ja sunnuntaina
  • perjantaina parikisat, ihan leikkimielellä
  • ilmoittautuminen aukeaa huhtikuun aikana
 • ForsKa / Mikko & Hans, 17-18.7.2021
  • Lauantaina Tammela ja Hunnari, sunnuntaina Karkkila
  • Ilmoittautuminen aukeaa touko-kesäkuussa
 • Meikun 1 vs 1 -eliminointi / Niko
  • alustavasti elokuussa aloitettaisiin
 • Kippis / Tuomo: syyskuu
 • Meikku Challenge 2021 / Tuomas: 15.10-16.10.2021
 • Munkka-Meikku -parikisa / Esko 13.11 tai 14.11.2021 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *